آیا آب انار برای درمان زردی نوزاد مفید است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم

آب انار برای درمان زردی

آب انار برای درمان زردی مفید است یا مضر؟ رابطه آب انار و زردی نوزاد چیست؟ این مقاله را با طرح این سوالات شروع می‌کنیم؛ چرا که تاثیر آب انار و برخی میوه‌های دیگر در غذای مادر، شیردهی به نوزاد و تاثیر آن در درمان زردی، یکی از موضوعاتی است که در تحقیقات بسیاری به آن پرداخته شده است. تاثیر آب انار برای درمان زردی نوزاد به عوامل مختلفی از جمله درجه‌ زردی نوزاد، شدت و علائم آن و کیفیت تغذیه‌ی مادر در دوران شیردهی دارد. در این مقاله قصد داریم به تفصیل راجع به انار و زردی نوزاد صحبت کنیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج

09197981711

 

میوه های مفید در درمان زردی نوزاد

به نقل از Medical News Today همه میوه‌ها و سبزیجات حاوی مواد مغذی و مفید برای کبد هستند؛ اما برخی از انواع آن‌ها به ویژه برای بیماری‌های کبد مفید هستند. این میوه‌ها آن‌ها حاوی آنتی اکسیدان‌ و فیبر فراوان هستند و می‌توانند به کاهش آسیب کبد در طول متابولیسم و ​​تسهیل هضم کمک کند.

میوه ها و سبزیجات مفید برای کبد

 از جمله‌ی این میوه‌ها می‌توان به انار، آلبالو، خیار، هندوانه، سیب سبز، پرتقال، لیمو ترش، نارنگی، لیمو شیرین، زردآلو، بلوبری، گریپ فروت، کدو حلوایی و آووکادو اشاره کرد. تحقیقات نشان داده میوه‌های انتخاب شده در رژیم غذایی مادران شیرده، باید غنی از ویتامین C باشند. این مواد غذایی از نظر طب سنتی اغلب طبع سرد و طعم ترش دارند و می‌توانند منبع مناسبی برای درمان زردی در نوزادان باشند. انار یکی از میوه‌های مفید برای درمان زردی نوزاد است که طبع سرد و طعم ترش دارد و حاوی ویتامین‌ها و خواصی است که در ادامه به آن بیش‌تر می‌پردازیم.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: معرفی میوه های مفید برای زردی نوزاد

 

خواص انار برای زردی نوزاد

همانطور که قبلا اشاره کردیم انار یکی از میوه‌های مفیدی است که به کاهش و درمان زردی نوزاد کمک می‌کند. انار منبع غنی آنتی اکسیدان است؛ آنتی اکسیدان‌ها عملکرد اندام‌های مختلف بدن از جمله کبد را بهبود می‌بخشند و با تقویت سیستم ایمنی توانایی بدن را برای مقابله با سموم افزایش‌ می‌دهند. پیش‌نیاز بهبود زردی نوزاد، عملکرد صحیح کبد برای دفع و تجزیه بیلی‌ روبین است؛ بنابراین آب انار برای درمان زردی نوزاد بی‌تاثیر نیست و با خواص آنتی اکسیدانی‌اش می‌تواند بدن را برای دفع بیلی‌ روبین اضافی یاری دهد. در ادامه به تاثیر این میوه بر روی درمان زردی نوزاد می‌پردازیم.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی در نوزادان و انواع آن

خواص انار برای زردی نوزاد

 

آب انار برای درمان زردی نوزاد

یکی از اولین و بارزترین خواصی که از آب انار یاد می‌شود، خون سازی و کمک به تصفیه‌ی خون می‌باشد. از طرفی زردی نوزاد در اثر تجمع بیلی روبین در خون و عدم کارکرد مطلوب کبد نوزاد در روزهای ابتدایی تولد، رخ می‌دهد؛ بنابراین می‌توان از عصاره‌ی این میوه برای درمان این بیماری استفاده کرد.

آب انار با خواص سرشاری که دارد از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌های k و c و پلی‌فنل‌ها به سلامت کلی بدن کمک می‌کند، همچنین مواد آنتی‌اکسیدانی موجود در انار در کنترل و کاهش ترشح بیلی‌ روبین و تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با مواد مضر و دفع آن موثر است. مصرف آب انار توسط مادر به بهبود کیفیت شیر کمک می‌کند و نوزاد با تغذیه مرتب از شیر مادر و دریافت مواد مغذی و مفید توانایی لازم برای مقابله با زردی را پیدا می‌کند و جزو خوراکی های ضد زردی نوزاد به شمار می‌رود.

آب انار برای درمان زردی نوزاد

ضمنا با توجه به اینکه نوزادان تازه متولد شده به غیر از شیر مادر و شیر خشک، امکان تغذیه به روش دیگری را ند‌ارند؛ بنابراین با گنجاندن انار یا آب انار در رژیم غذایی مادر، می‌توان به کاهش علائم زردی نوزاد کمک کرد. بهتر است مصرف آب انار یک ساعت قبل یا بعد از غذا باشد تا تاثیرات مطلوب آن در درمان زردی آشنا شویم. به یاد داشته باشید استفاده از آب انار برای درمان زردی، هنگامی که علائم بیماری خفیف است، موثر بوده و در واقع زمانی که زردی نوزاد شدید باشد، تاثیر معنی داری نخواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی نوزاد را چگونه درمان کنیم؟

 

 در این شرایط  نوزاد به درمان‌های جدی‌تری نیاز دارد که با نظر پزشک متخصص باید به آن پرداخته شود. تحقیقات نشان داده استفاده از آب انار در درمان زردی نوزاد، اغلب در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فتوتراپی موثر است؛ که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. 

به نقل از National library of medicine محققان دریافته‌اند که عصاره‌ی غلیظ آب انار بر کاهش سطح بیلی روبین در نوزادان بستری شده در بیمارستان در طول 48 ساعت بعد از مصرف شیر مادر، تاثیرگذار است؛ این تاثیر موجب کاهش مدت زمان بستری بودن نوزادان در بیمارستان و افزایش تسریع در ترخیص آن‌ها شده است. در این نوزادان سطح بیلی روبین پس از گذشت دو روز از زمان مرخص شدن، به طور معنی داری کمتر بوده است.

پسنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: دستگاه رفع زردی نوزاد

استفاده از عصاره آب انار در کنار روش درمانی فتوتراپی برای زردی

 

پس از بررسی‌های بیش‌تر محققان در نهایت دریافتند نوزادانی که مادرانشان از عصاره‌ی غلیظ آب انار استفاده کرده‌اند در مقایسه با گروه شاهد، سطح بیلی روبین خون آن‌ها همزمان با درمان فتوتراپی کمتر بوده و پاسخ بهتری دریافت کرده‌اند.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: نقش بیلی روبین در زردی نوزاد

 

مصرف آب انار برای درمان زردی نوزاد توسط مادر یا نوزاد؟

پزشکان متخصص می‌گویند مصرف آب انار به طور مستقیم به نوزاد موجب رقیق شدن خون و افزایش خطر خونریزی داخلی در وی می‌شود؛ چرا که بدن و سیستم گوارشی نوزادان تازه متولد شده، هنوز کامل نشده و قابلیت هضم هیچ گونه ماده‌ی غذایی به جز شیر ندارد. 

نوزاد تا پایان شش ماهگی فقط مجاز به تغذیه از شیر مادر و ویتامین آد است و نباید به جز این دو مورد، از ماده‌ی غذایی دیگری تغذیه کند. در صورت تغذیه‌ی نوزاد با غذا و میوه‌های اسیدی، امکان ایجاد بثورات و زخم‌های دردناک در اطراف دهان وجود دارد؛ بنابراین خوراندن آب انار به طور مستقیم به نوزاد ممنوع است. همچنین توجه داشته باشید که مصرف هر ماده غذایی اگر سبب بروز حساسیت در نوزاد شود مصرف آن باید به سرعت متوقف و به پزشک مراجعه شود.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: تغذیه مناسب در زمان زردی نوزاد چیست؟

مصرف آب انار توسط مادر شیرده

 

مخلوط آب انار و گیاهان دارویی

در برخی موارد طب سنتی مخلوط  آب انار با برخی گیاهان دارویی مثل خاکشیر، گزانگبین، شیرخشت، ترنجبین، شاه تره و زرشک را توصیه می‌کند؛ بنابراین مادر می‌تواند عصاره‌ی این میوه را با گیاهان دارویی به منظور غنی‌تر شدن، ترکیب و میل کند.

فواید مفید آب انار برای زنان باردار

انار علاوه بر درمان زردی نوزاد، به منظور افزایش انرژی بدن، رفع التهاب معده، درمان کم خونی، درمان اسهال، بواسیر و آرتریت بسیار مفید است. در ادامه به برخی از خواص انار برای مادران باردار اشاره می‌کنیم.

در دوران بارداری، هر چقدر یک مادر باردار دارای خون بیش‌تر و سالم‌تری باشد، این دوران را با عوارض کم‌تری سپری خواهد کرد؛ زیرا نیاز یک زن حامله به خون در دوران بارداری بیش‌تر خواهد بود و کمبود آن می‌تواند مشکلاتی را برای مادر یا جنین او ایجاد کند. انار در صورتی که دانه‌اش خورده شود، خاصیت ضد یبوستی دارد و از این نظر هم برای زنان بارداری که دچار یبوست در دوران بارداری می‌شوند یک میوه مفید به شمار می‌رود. به علاوه از دانه‌ی آن برای حل کردن سنگ کلیه و مثانه استفاده می‌شود.

فواید آب انار برای مادران باردار

توجه شما را به برخی دیگر از خواص این میوه و عصاره‌ی آن برای زنان باردار جلب می‌کنیم:

  • آب انار منبع غنی از پتاسیم می‌باشد؛ بنابراین نقش موثری در جلوگیری یا کاهش ورم دوران بارداری خواهد داشت.
  • آب انار شیرین ادرار آور است؛ از این رو نوشیدن آن، برای درمان عفونت و بیماری‌های مجاری ادراری توصیه می‌شود.
  • آب انار خاصیت ضدافسردگی دارد؛ بنابراین مصرف آن به مادرانی بارداری که دچار افسردگی شده‌اند، توصیه می‌شود.
  • آب انار برای کاهش فشار خون مفید است؛ بنابراین می‌توان گفت در درمان زنان باردار مبتلا به فشار خون هستند، موثر عمل می‌کند.
  • آب انار خاصی ضد التهابی دارد؛ از این خاصیت برای جلوگیری از التهاب مفاصل و تحلیل رفتن غضروف‌ها در زنان باردار می‌توان بهره جست.

آیا آب انار برای زردی نوزاد خوب است؟

کلام آخر

برای درمان زردی نوزاد راهکارهای متفاوتی وجود دارد؛ اما بی‌خطرترین راه‌ها اغلب مصرف میوه و موادغذایی است که به بهبود کیفیت شیر مادر کمک می‌کند. با این حال بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی در رابطه با درمان زردی نوزاد، ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید. سپس با توجه به درجه‌ی زردی نوزاد، می‌توان نسبت به درمان‌های خانگی و بهبود علائم زردی به کمک تغذیه‌ از شیر مادر اقدام کرد.

مصرف آب انار توسط مادر در دوران زردی نوزاد و سپس شیردهی به وی، می‌تواند در کاهش مدت زمان زردی و استفاده از روش‌هایی همچون فتوتراپی موثر عمل کند؛ البته بخاطر داشته باشید مصرف هرگونه موادغذایی توسط مادر در دوره شیردهی می‌بایست با مشورت پزشک باشد تا سبب بروز حساسیت در نوزاد نشود.

ایران زردی

ایران زردی

آنچه در این مقاله میخوانیم

مقالات مرتبط

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

برای کنترل زردی نوزاد، ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق زردی را

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. زردی نوزاد یکی از مشکلات

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد، میزان زردی نوزاد را بر اساس سن و نه وزن کودک مورد

4 پاسخ

  1. آیا مصرف خود انار هم تاثیری داره در زردی نوزاد یا حتما باید آب انار باشه؟

    1. سلام، از دادن هر ماده غذایی به نوزاد قبل از 6 ماهگی اجتناب کنید. آب انار برای کاهش زردی باید توسط مادر مصرف بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *