زردی نوزاد را چگونه درمان کنیم؟

آنچه در این مقاله میخوانیم

9 روش درمان زردی نوزاد

زردی نوزاد چگونه درمان می‌شود و کدام روش های درمان زردی نوزاد موثرترند؟

یکی از دغدغه‌هایی که والدین پس از تولد فرزندشان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند زردی نوزاد است. این مشکل پزشکی که در روزهای ابتدایی تولد نوزاد رخ می‌دهد اغلب به دلیل عدم تکامل کبد است و پس از گذشت چند روز با بالغ شدن اندام‌های داخلی نوزاد زردی هم کاهش می‌یابد و رفع می‌شود. در ادامه مقاله به معرفی چند روش از بهترین روش های درمان زردی نوزاد می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

9 روش کاربردی درمان زردی نوزاد

روش های درمان زردی نوزاد

هر یک از روش‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم با توجه به شرایط نوزاد باید به کار گرفته شود؛ عواملی چون درجه زردی، سن و وزن نوزاد و …در انتخاب روش درمان حائذ اهمیت است. همچنین پیش از به کارگیری هر اقدام درمانی نوزاد باید توسط پزشک معاینه گردد و روش و میزان درمان توسط پزشک تعیین گردد. از جمله روش های درمان زردی نوزاد عبارتند از:

1- استفاده از دستگاه فتوتراپی

یکی از روش های درمان زردی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی است. دستگاه‌های فتوتراپی به درمان زردی نوزاد از طریق تابش نور می‌پردازند، این دستگاه‌ها دارای لامپ‌هایی با طول موج مخصوص هستند که به تجزیه بیلی‌ روبین خون کمک می‌کنند. بدن نوزاد بیلی‌ روبین تجزیه شده را راحت‌تر دفع می‌کند و طی چند روز زردی بهبود می‌یابد.

2- استفاده از پتو فتوتراپی

پتوفتوتراپی نیز یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در درمان زردی نوزاد است. عملکرد پتوهای فتوتراپی نیز مشابه دستگاه‌های فتوتراپی است و درمان از طریق تابش نور صورت می‌گیرد. تفاوتی که پتوی فتوتراپی با دستگاه فتوتراپی دارد و در واقع از مزیت‌های آن هم به شمار می‌رود آن است که، حین استفاده از آن نوزاد می‌تواند در آغوش مادر باشد و همچنین فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و حمل آسانی دارد.

3- استفاده از قطره بیلی ناستر

قطره بیلی‌ناستر از جمله داروهایی است که برای درمان زردی نوزادان تجویز می‌شود. ماده اصلی تشکیل دهنده این دارو شیرخست است که در طب سنتی برای درمان زردی تجویز می‌شود.

4- استفاده از داروهای گیاهی

در طب سنتی استفاده از برخی داروهای گیاهی از جمله ترنجبین، شیرخشت، گل ختمی و … توصیه می‌شود. البته بدیهی است که دادن هر ماده خوراکی به جزشیرخشک یا شیرمادر برای نوزاد ممنوع است و همه موارد گفته شده باید توسط مادر مصرف شود و از طریق شیر به نوزاد منتقل گردد.

5- تغذیه مکرر

در درمان زردی تعداد دفعات تغذیه و شیردهی به نوزاد اهمیت دارد چرا که به بهبود عملکرد سیستم گوارشی نوزاد کمک می‌کند. تعداد دفعات توصیه شده برای شیردهی بین 8 الی 12 بار در روز است.

6- شست و شوی نوزاد با عرق کاسنی

یکی دیگر از روش های درمان زردی نوزاد که در طب سنتی اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد حمام نوزاد با عرق کاسنی است. برای این کار یک پنبه یا پارچه را به عصاره کاسنی آغشته کرده و  روی بدن نوزاد بکشید. پشت گوش، شکم و کف پای نوزاد را بیش‌تر مورد توجه قرار دهید. حمام نوزاد با عرق کاسنی یکی از درمان‌های جانبی است که طول مدت استفاده از دستگاه فتوتراپی را کاهش می‌دهد.

7- قرار دادن نوزاد در معرض نور آفتاب

نور خورشید یک درمان طبیعی برای زردی نوزاد است که به تجزیه بیلی‌ روبین خون کمک می‌کند. اگر این روش را برای درمان زردی نوزادتان انتخاب می‌کنید به خاطر داشته باشید که از قرار دادن کودک در معرض نور خورشید در زمان‌هایی که اشعه فرابنفش در بالاترین سطح خود قرار دارد اجتناب نمایید، بهترین زمان برای قرار دادن نوزاد در معرض تابش نور خورشید ساعات ابتدایی روز است.

8- حجامت

از دیگر روش های درمان زردی نوزاد انجام حجامت است. این روش کمی برای نوزاد آزار دهنده است اما درصورت لزوم برای کاهش بیلی‌ روبین تجمع یافته در خون این روش توسط پزشک توصیه می‌شود. حجامت نوزادان اغلب از پشت گوش انجام می‌شود. به خاطر داشته باشید این روش حتما باید توسط پزشک متخصص تایید گردد و در مراکز درمانی تخصصی و بهداشتی انجام گیرد.

9- تعویض خون

تعویض خون در زردی نوزاد تنها زمانی انجام می‌گیرد که روش‌های قبلی اثربخش نبوده و شدت زردی افزایش پیدا کرده است. این روش تنها در بیمارستان و مراکز درمانی و با تاییدیه و زیر نظر پزشک متخصص انجام می‌شود.

 

اجاره دستگاه فتوتراپی؛ بهترین روش درمان زردی نوزاد

دستگاه فتوتراپی

بهترین و اثربخش‌ترین روش درمان زردی نوزاد استفاده از دستگاه زردی است. برخی از افراد گمان می‌کنند تنها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی امکان استفاده از دستگاه‎‌های زردی نوزاد را دارند، اما خبر خوب این است که امروزه امکان اجاره دستگاه زردی نوزاد برای استفاده در منزل هم فراهم شده‌ است. ایران زردی ارائه دهنده خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد در سراسر کشور است، شما می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس حاصل فرمایید و با راهنمایی کارشناسان ما دستگاه متناسب برای زردی نوزادتان را انتخاب و اجاره نمایید.

09351010095

تاثیر تغذیه مادر در زردی نوزاد

همانطور که پیش‌تر گفتیم یک روش درمان زردی نوزاد شیر دادن مکرر است، بنابراین کیفیت شیری که به نوزاد داده می‌شود امر مهمی است. مصرف مواد غذایی، میوه و سبزیجات مفید توسط مادر و انتقال آن از طریق شیر به نوزاد می‌تواند در تسریع فرآیند درمان تاثیر گذار باشد. برای اینکه به طور کامل با رژیم غذایی مناسب برای زردی نوزاد آشنا شوید توصیه می‌کنیم مقاله ” تغذیه مناسب در زمان زردی نوزاد ” را مطالعه نمایید.

تغذیه مادر در زردی نوزاد

 

 

عوارض عدم درمان زردی نوزاد

با وجود اینکه زردی یکی از مشکلات پزشکی رایج در نوزادان تازه متولد شده است و معمولا با گذشت چند روز بهبود می‌یابد اما در برخی موارد که سطح بیلی‌ روبین خون افزایش یافته و درجه زردی بالا رفته است نیاز به انجام اقدامات درمانی است؛ در صورتی که این اقدامات صورت نگیرد نوزاد دچار مشکلات جدی خواهد شد. از جمله عوارض عدم درمان زردی نوزاد عبارت است از:

  • مشکلات کبدی
  • مشکلات صفراوی
  • مشکلات مغزی و حرکتی

نتیجه گیری

مسئله مهم در درمان زردی نوازاد آن است که هر یک از روش‌های گفته شده می‌بایست با تجویز و تایید پزشک و طبق درجه و شدت زردی مورد استفاده قرار گیرد. به خاطر داشته باشید اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می‌کند داشتن یک رژیم غذایی مناسب کنار هر یک از روش‌های درمانی کمک کننده است.

درمان زردی نوزاد را جدی بگیرید چرا که عوارض عدم درمان زردی نوزاد می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد.

ایران زردی

ایران زردی

آنچه در این مقاله میخوانیم

مقالات مرتبط

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

برای کنترل زردی نوزاد، ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق زردی را

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. زردی نوزاد یکی از مشکلات

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد، میزان زردی نوزاد را بر اساس سن و نه وزن کودک مورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *