نقش بیلی روبین در زردی نوزاد

آنچه در این مقاله میخوانیم

در واقع عامل اصلی که باعث ایجاد زردی در نوزاد می‌شود وجود بیش از حد ترکیب شیمیایی به نام بیلی‌ روبین در بدن است، اگرچه وجود این ماده در بدن انسان در سلامت کبد نقشی اساسی ایفا می‌کند اما افزایش این ماده در بدن سبب بروز مشکلاتی می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی دلایل افزایش این ماده در بدن و تاثیر آن بر زردی نوزاد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیلی روبین چیست؟

بیلی‌ روبین یک ترکیب شیمیایی در بدن است، که محصول نهایی تجزیه هموگلوبین است. هنگامی که گلبول های قرمز خون چرخه زندگی خود را در بدن شما به پایان می رسانند، تجزیه می شوند و از طریق جریان خون شما برای پردازش به کبد می رسند. کبد شما بیلی روبین را با سایر مواد زائد در مایعی به نام صفرا دسته بندی می کند. صفرا از طریق روده از بدن شما خارج می شود. بیلی روبین رنگدانه ای است که به صفرا رنگ زرد متمایز می دهد. این ماده ‌می‌بایست از طریق ادرار و مدفوع از بدن دفع گردد.

اگر تولید این ماده در بدن افزایش پیدا کند و یا دفع آن از طریق ادرار و مدفوع دچار اختلال شود منجر به بروز مشکلات و بیماری‌هایی از جمله زردی می‌شود. اختلال در دفع این ماده اغلب در نوزادان تازه متولد شده شایع است و به همین دلیل است که زردی در آن‌ها ایجاد می‌شود. در ادامه به طور مفصل به رابطه بیلی‌ روبین با زردی نوزاد می‌پردازیم.

رابطه بیلی روبین با زردی نوزاد

زردی نوزاد در روزهای نخست تولد شایع است و دلیل اصلی آن هم در اکثر موارد عدم توانایی کبد نوزاد در دفع این ماده است. کبد نوزاد تازه متولد شده به طور کامل شکل نگرفته و تکامل پیدا نکرده است و هنگامی که بیلی‌ روبین برای تجزیه به آنجا منتقل می‌شود تجزیه نمی‌شود و امکان دفع آن از طریق ادرار و مدفوع وجود ندارد.

تجمع این ماده زرد رنگ در بدن موجب زردی در نوزادان خواهد شد. تا زمانی که سطح اضافی این ماده از بدن خارج نشود زردی درمان نمی‌شود. اگر قصد دارید بدانید که چطور می‌توان زردی نوزاد را کاهش داد پیشنهاد می‌کنیم مقاله “راهکارهای رفع زردی نوزاد” را بخوانید.

نقش بیلی‌روبین در زردی نوزاد

راه های کاهش بیلی روبین

درمان زردی در نوزادان رابطه مستقیم با کاهش بیلی‌ روبین خون آن‌ها دارد. از جمله راهکارهایی که برای کاهش زردی نوزاد می‌توان به آن اشاره کرد عبارت است از:

1. افزایش دفعات شیردهی به نوزاد

شیر مادر دارای آنتی اکسیدان‌هایی است که به سلامت کلی نوزاد برای مقابله با انواع سموم کمک می‌کند، همچنین در بهبود عملکرد کبد برای تجزیه بیلی‌ روبین هم تاثیرگذار است. پس با افزایش تعداد دفعات شیردهی به نوزاد فرآیند دفع بیلی‌ روبین را که به کاهش زردی منجر می‌شود آسان‌تر می‌کنیم.

2. استفاده از داروهای گیاهی

مصرف داروهای گیاهی برای مادران شیردهی که نوزادشان دچار زردی است می‌تواند در بهبود کیفیت شیر مادر و کاهش بیلی‌ روبین خون کمک کند.

3. اجاره دستگاه زردی نوزاد

دستگاه زردی نوزاد با تابش نور خاصی به سطح بدن نوزاد، سبب تجزیه بیلی روبین می‌شود. شرکت‌هایی برای اجاره دستگاه زردی نوزاد وجود دارند که شما می‌توانید از این شرکت‌ها دستگاه را اجاره کرده و در منزل از آن استفاده نمایید. یکی از این‌ها کرج بی بی است که انواع دستگاه‌های زردی نوزاد را اجاره می‌دهد.

در صورت تمایل به اجاره دستگاه زردی دارید می‌توانید با شماره 09351010095 در تماس باشید.

راه‌های کاهش بیل‌روبین

 

عوارض افزایش بیلی روبین

افزایش و تجمع بیلی‌ روبین در خون ممکن است منجر به بروز اختلالاتی در بدن نوزاد شود، از جمله این اختلالات عبارتند از:

 1. مشکلات نوروژنیک

افزایش سطح بیلی‌ روبین در خون نوزاد می‌تواند منجر به آسیب به سلول‌های مغزی شود و مشکلاتی از قبیل مشکلات حرکتی، مشکلات یادگیری، حافظه و … شود.

2. مشکلات کبدی

تجمع بیش از حد بیلی‌روبین در کبد نوزاد می‌تواند به کبد آسیب زده و اختلالاتی در عملکرد آن به وجود آورد. بنابراین پیش از اجتماع بیش از حد این ماده در بدن می‌بایست برای درمان اقدام کرد.

3. اختلالات گوارشی

افزایش بیلی‌ روبین و عدم دفع درست آن می‌‎‌تواند مشکل‌ ساز شود و عوارضی چون سکسکه و اسهال را به همراه داشته باشد، که اسهال در نوزاد نباید ادامه دار شود زیرا منجر به کاهش آب بدن نوزاد می‌شود.

4.زردی پوست و سفیدی چشم

بیلی‌ روبین ماده‌ای زرد رنگ است که افزایش آن در بدن زردی پوست، چشم‌‌ها  و تغییر رنگ ادرار و مدفوع نوازد را به دنبال دارد. هر اندازه که میزان این ماده در بدن بیش‌تر باشد زردی بیش‌تری در ظاهر نوزاد نمایان می‌شود.

نتیجه گیری

همانطور که توضیح دادیم بیلی‌ روبین عامل اصلی بروز زردی در نوزادان است که کاهش آن به درمان زردی نوزاد کمک می‌کند. به طور معمول در اغلب موارد از دستگاه فتوتراپی برای تجزیه این ماده در بدن استفاده می‌شود که در صورت عدم درمان آن موجب بروز عوارضی در نوزاد از جمله اختلالات حرکتی و ذهنی، مشکلات کبدی، گوارشی و … می‌گردد.

ایران زردی

ایران زردی

آنچه در این مقاله میخوانیم

مقالات مرتبط

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

برای کنترل زردی نوزاد، ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق زردی را

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. زردی نوزاد یکی از مشکلات

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد، میزان زردی نوزاد را بر اساس سن و نه وزن کودک مورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *