زردی نوزاد چیست و چگونه درمان می ‌شود؟

آنچه در این مقاله میخوانیم

زردی نوزاد چیست و چگونه درمان می ‌شود؟

زردی نوزاد بر اثر بالا رفتن سطح بیلی روبین در خون و عدم دفع آن توسط نوزاد در پنج روز اول بعد از تولد رخ می‌دهد؛ این بیماری در نوزادان به دلیل عدم تکامل کبد در روز‌های اول زندگی است. در موارد حاد‌تر بیلی‌ روبین در خون نوزادان می‌تواند به 2 برابر بیلی‌ روبین در خون بزرگسالان برسد؛ توجه نکردن به آن می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به ارمغان بیاورد.

در برخی نوزادان، زردی به قدری کم است که بعد از چند  بدون نیاز به درمان بهبود کمی‌یابد اما در برخی موارد بیلی روبین به قدری بالا می‌رود که نوزاد باید در بیمارستان بستری شود و از دستگاه فتوتراپی استفاده کند. برای آشنایی با زردی نوزاد و درمان آن همراه ما باشید.

زردی نوزاد چیست؟

کودکی که زردی دارد و بی تابی میکند

زردی نوزاد ناشی از تجمع بیلی‌ روبین در خون است. بیلی‌ روبین یک  مایع زرد است که در فرآیند تخریب گلبول‌های قرمز خون به وجود می‌آید. نوزادان اغلب دچار زردی می‌شوند چرا که تعداد گلبول‌های قرمز در بدن آن‌ها بیشتر است و این گلبول‌ها به سرعت تخریب می‌شوند. بنابراین، زردی نوزاد معمولاً در دوران اولیه پس از تولد رخ می‌دهد و معمولاً به تدریج بهبود می‌یابد. اگر سطح بیلی‌ روبین در خون نوزاد به میزان خطرناک افزایش یابد، لازم است درمان مناسب اعمال شود تا عوارض جدی جلوگیری شود.

آشنایی بیشتر با عامل اصلی زردی نوزادان

بیلی‌ روبین که عامل اصلی زردی نوزادان است در اصطلاح انگلیسی به معنای صفرای قرمز است و وظیفه آن انتقال اکسیژن می‌باشد همچنین این رنگدانه صفراوی به صورت طبیعی نامحلول در آب بوده و از طریق خون به کبد منتقل می‌شود. بیلی‌ روبین در کبد محلول در آب شده و از طریق صفرا به ادرار یا مدفوع منتقل شده و دفع می‌گردد.

درمان معمولاً تنها در صورتی انجام می‌شود که آزمایشات میزان بیلی‌ روبین در خون نوزاد را  بیش از حد نشان دهد. عدم درمان زردی ممکن است منجر به عوارض خطرناکی شود. افزایش سطح بیلی‌ روبین در خون نوزاد می‌تواند به کراتینیزه، انسداد مجاری صفراوی، کراتینیزه هیپرتروفیک و حتی سرطان کبدی در موارد نادر منجر شود. بنابراین، اهمیت دارد که زردی به موقع تشخیص داده شود و درمان مناسب اعمال شود تا از وقوع عوارض جدی جلوگیری شود.

علائم زردی نوزادان

علائم قابل تشخیص در زردی نوزاد

اولین گام برای درمان این بیماری، شناخت آن است که می‌توانید با علائم زیر متوجه زردی نوزادتان شوید:

  • متمایل شدن رنگ پوست نوزاد به رنگ زرد
  • زرد شدن در سفیده‌ی چشم (صلبیه چشم)
  • بی‌اشتهایی و نخوردن شیر مادر
  • ادرار زرد تیره (ادرار نوزاد در بدو تولد باید بی‌رنگ باشد)
  • مدفوع کمرنگ (مدفوع نوزاد در بدو تولد باید زرد یا نارنجی باشد)
  • وجود ناهنجاری در گلبول‌های قرمز و تجزیه زودهنگام
  • ناسازگاری خون فرزند با مادر
  • عفونت در خون نوزاد
  • عملکرد نامناسب کبد
  • کمبود آنزیم خاص

انواع زردی نوزاد

 زردی فیزیولوژیک

این نوع زردی، رایج‌ترین زردی بوده و تخمین زده می‌شود از هر 10 نوزاد، 6 نوزاد (60 درصد) در هفته اول تحت تاثیر این زردی قرار می‌گیرند.  همانطور که گفته شد، بیلی‌ روبین عامل اصلی در این مدل زردی است که حدودا 1 تا 2 هفته طول می‌کشد.

زردی نوزاد با شیر مادر

این نوع زردی از هفته دوم در نوزادانی دیده می‌شود که آنزیم لازم برای جذب درست شیر مادر را ندارند؛ برای درمان این نوع زردی، نوزاد باید 3 تا 12 هفته تحت نظر پزشک باشد. در زردی نوزاد با شیر مادر، نوزاد نباید از شیر مادر تغذیه کند تا زمانی که آمادگی دفع بیلی‌ روبین دریافتی از شیر مادر را داشته باشد.

زردی شیردهی

زردی ناشی از تغذیه نامناسب نوزاد معمولاً در مواردی رخ می‌دهد که کودک به اندازه کافی شیر مادر  تغذیه نکرده باشد. در این حالت، ممکن است نوزاد به مقدار کافی شیر مادر را مصرف نکند یا به نرمالی پستان را نگیرد. بنابراین، تغذیه مناسب نوزاد و ترکیبی سالم از شیر مادر یا جایگزین‌های مناسب بسیار مهم است تا زردی ناشی از تغذیه نامناسب جلوگیری شود.

آیا شیر مادر باعث زردی نوزاد می‌شود؟

مادری که به نوزاد خود شیر میدهد

شیر مادر به طور مستقیم باعث زردی نوزاد نمی‌شود.گاهی زردی شیردهی یا زردی شیر مادر ممکن است در برخی نوزادان که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، رخ دهد. این نوع زردی اغلب از مصرف شیر منجر به افزایش سطح بیلی‌ روبین در خون می‌شود.

چگونه زردی نوزادمان را در خانه درمان کنیم؟

از جمله روش‌های سنتی برای درمان زردی نوزاد در خانه می‌توان به استفاده از داروهای گیاهی اشاره کرد. ترجیحاً از دستورات پزشک استفاده کنید. تعدادی از داروهای گیاهی که برای درمان زردی نوزاد در خانه مطرح هستند عبارتند از:

1. شیر خشت: این ماده دارای قندی به نام مانیتول که برای درمان زردی نوزاد موثر است. این عصاره به نوزاد داده می‌شود تا بیلی‌ روبین در بدن کاهش یابد.

2. ترنجبین: ترنجبین یک داروی گیاهی دیگر برای درمان زردی نوزاد است. مصرف ترنجبین به مدت ۶ تا ۱۰ روز می‌تواند به کاهش زردی پوست کمک کند.

3. شستشو با عرقیجات: یکی از روش‌های سنتی درمان زردی نوزاد شستشوی دست و پا با عرقیجات گیاهی نظیر کاسنی و شاه‌تره است. این عمل باعث تحریک سیستم ادراری نوزاد و دفع بیشتر بیلی‌ روبین می‌شود.

مهمترین نکته این است که قبل از استفاده از هر دارو یا روش گیاهی برای درمان زردی نوزاد، با پزشک مشورت کرده و دستورات او را رعایت کنید. همچنین، همیشه وضعیت نوزاد را زیر نظر پزشک داشته باشید و در صورت تشدید یا عدم بهبود درمان، به پزشک خود مراجعه کنید.

دستگاه زردی یا فتوتراپی چگونه زردی نوزاد را درمان می‌کند؟

درمان زردی نوزاد توسط دستگاه زردی

لامپ‌های فلورسنت در دستگاه‌های زردی، باعث ایجاد روشی کم خطر و مناسب شده است و کاملا برای نوزادان ایمن می‌باشد. طول موج این نوع لامپ‌ها 480 متر بوده و هر لامپی جز لامپ‌های دستگاه‌های فتوتراپی، موجب سوختگی یا حساسیت پوست نوزادان می‌شود. این دستگاه‌ها، با تابش نورهایی به رنگ‌های سفید، سبز یا آبی (که طول موج ویژه‌ای دارند) به قسمت‌هایی از بدن نوزاد باعث کاهش سطح بیلی‌ روبین می‌شود.

سخن آخر

ما در ایران زردی با ارائه دستگاه‌های تخصصی درمان زردی و مشاوره رایگان، سعی بر درمان هرچه سریع‌تر زردی نوزاد شما داریم؛ با توجه به هزینه‌های بالا برای خرید دستگاه‌های زردی، اجاره دستگاه‌ زردی نوزاد با کیفیت را برای درمان زردی نوزادتان و کاهش هزینه‌های شما، پیشنهاد می‌کنیم.

در ایران زردی 3 نوع دستگاه فتوتراپی مخصوص وجود دارد که با توجه به شرایط نوزاد شما، می‌توانید بهترین نوع دستگاه را برای درمان سریع‌تر این عارضه را اجاره کنید. برای دریافت مشاوره از همکاران سایت ایران زردی می‌توانید با شماره 09351010095 تماس حاصل نمایید.

سئوالات متداول

برای تشخیص زردی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای تشخیص علت زردی باید به متخصص گوارش و کبد مراجعه کرد، تا با توجه به علت و درجه زردی نوزاد درمان مناسب را تجویز کند.

چطور از زردی در نوزاد جلوگیری کنیم؟

زردی در نوزادان کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما معمولا قابل پیشگیری نیست. شما می توانید با تغذیه مناسب، زیر نظر پزشک متخصص، خطر ابتلا به زردی شدید را کاهش دهید. اما می‌توان دوره درمان این بیماری شایع در نوزادان را با دستگاه‌های زردی به حداقل رساند و نوزاد، زمان بسیار کمتری درگیر زردی شود.

زردی نوزاد چند روزه خوب می‌شود؟

به صورت کلی زردی نوزادان، 3 روز بعد از تولد بروز کرده و تا دو هفتگی رفع می‌شود. اگر زردی نوزاد شما بیشتر از این مقدار طول کشید، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

ایران زردی

ایران زردی

آنچه در این مقاله میخوانیم

مقالات مرتبط

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

کنترل زردی نوزاد با راهکارها و تکنیک‌های موثر

برای کنترل زردی نوزاد، ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق زردی را

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد + روش کاهش زردی

علت پایین نیامدن زردی نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. زردی نوزاد یکی از مشکلات

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

جدول زردی نوزاد، میزان زردی نوزاد را بر اساس سن و نه وزن کودک مورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *